2011: Na kole přes Balkán do Turecka

Kudy povedou stopy mé?

Původní trasa, kterou jsem chtěl jet už loni, vedla z Brna do Istanbulu a odhadem měřila pouhých 1800.

Letos jsem chtěl přidat k Turecku ještě něco dalšího - po zavrhnutí cesty do Íránu nebo Kyrgyzstánu jsem se rozhodl jet na na workcamp do Řecka do uprchlického tábora, který se nachází v Lavriu, asi 40 km od Athén. Tím byla dána moje nová trasa - z ČR asi 2300 do řecké Larissy, odkud nejspíš pojedu do Athén vlakem (nechce se mi jet po řeckém pobřeží vedle dálnice a taky je tam velká zajížďka kolem zálivu u Lamie).

Na workcampu budu od 8. do 20. srpna. Po něm mám v plánu si prohlédnout Athény a pak jak děti z Pirea po patnáctihodinové plavbě dorazit na dohled k tureckým břehům - na ostrov Kós. Z něj jezdí malé trajekty (vypadá to jak lodě na našem brněnským Pryglu) do tureckého Bodrumu.

Přes Turecko pojedu na sever zase na kole, podle okolností pravděpodobně kousek za Izmir. Zbytek z osmisetkilometrové štreky z Bodrumu do Istanbulu pojedu vlakem a trajektem přes Marmarské moře.

V Istanbulu se potkáme na přelomu srpna a září s Jančou, která přijede autobusem z Brna. Já tam nechám kolo a ve zbytku září pak spolu procestujeme Turecko autobusem/vlakem/stopem a vrátíme se autobusem domů.

Podrobné mapy trasy

Cestu do Řecka jsem musel rozdělit na dvě mapy, neb přes Dunaj mezi Rumunskem a Bulharsem není asi 300 km žádný most. Já pojedu přívozem, ale mapy Googlu se s tím nějak nedokážou srovnat...

První mapa - cesta do Bulharska:

Z Bulharska do Řecka:


Hypotetická cesta Řeckem:

Podle okolností pojedu vlakem z Katerini (50 km), Kalambaky (190), Trikaly (240 km) nebo vůbec (540 km).


Pravděpodobná cesta přes Turecko (290 km)


Zpátky nahoru